Klouni Shalimar (Shalimar the Clown) by Salman Rushdie. Book from Albania

Klouni Shalimar (Shalimar the Clown) by Salman Rushdie. Book from Albania

Quantity:
     1 available for sale
Buy It Now For:
$27.99

Shipping:
$27.99    Standard Shipping from outside US (5 to 10 business days) - (more details)
Returns:
7 day money back, buyer pays return shipping - (more details)
Visitor Count:
9 views
Condition:
New
Payment Methods Accepted:
PayPal AcceptedChecks / Money Orders Accepted Check or Money Order
Purchase Protection Offered:
PayPal Buyer Protection - Safer Shopping

recommend to a friend by email share on facebook share on twitter share on pinterest

Item Description

Item Details

UniSquare Item ID:
2089980
Condition:
New

Item Description

Shipping Information: If you win 2 or more items I can combine the SHIPPING. Shipping include tracking number.


Titulli: Klouni Shalimar
Origjinali: Shalimar the Clown
Gjinia: Roman
Autori: Salman Rushdie
Shqipëroi: Engjëllushe Shqarri
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2017
Fq. 456
Pesha: 0.523 kg.
ISBN: 978-99943-0-523-0

Mbi librin

Los Anxhelos, 1991. Maks Ofulsi goditet për vdekje me thikë në pragun e shtëpisë së vajzës së tij të paligjshme Indisë, therur nga shoferi i tij nga Kashmiri, një figurë e mistershme e vetëquajtur Klouni Shalimar.

Burri i vdekur është hero i Rezistencës së Luftës së Dytë Botërore, me aftësi të jashtëzakonshme intelektuale dhe me shumë seks apel, ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Indi dhe, më pas, shefi i Kundër-terrorizmit të Amerikës. Në fillim, duket si vrasje politike, por del se është bërë për arsye personale pasioni.

Kjo është historia e Maksit, vrasësit të tij, të bijës - dhe të një personazhi të katërt, gruas, që i lidh ata të gjithë. Duke qenë historia e një dashurie të thellë, të prishur në mënyrë fatale, të shkatërruar nga një lidhje e sipërfaqshme, ajo është një rrëfenjë epike që zhvendoset nga Kalifornia në Francë, Angli dhe, mbi të gjitha, në Kashmir: një parajsë e shkretuar, jo aq e humbur se sa e shkërmoqur.

Komente mbi librin

"Madhështor... Shkëlqen nga mrekullitë gjuhësore... I hatashëm."

Daily Express

"Shumica e shkrimtarëve thjesht mund të ëndërrojnë për të pasur aftësitë strukturore dhe tregimtare të Rushdie-së... Po aq tërheqës sa edhe librat më të mirë me krime, njëkohësisht po aq i qartë në zbërthimin e mistereve dhe tronditës sa edhe një këngë popullore... I mrekullueshëm."

Independent

"I dhënë me joshjen e një romani aventuresk. Vepër tepër e pjekur... E mirëvendosur dhe shumë e fokusuar."

Financial Times

"Rushdie në më të mirën e tij."

Mail on Sunday

"Bashkon mrekullinë e një përralle me guximin e realizmit të ashpër politik."

Observer

"Fjali pas fjalie, proza e tij gjarpëruese, e lidhur mirë të mbush me gëzim."

Literary Review

"Libri më i mirë i Rushdie-së që pas Fëmijët e mesnatës. Është një vajtim. Një histori dashurie. Dhe një paralajmërim."

Observer

"Tejet turbullues dhe jashtëzakonisht prekës... Një gjë delikate, e thyer, dhimbjeje dhe bukurie."

Independent

"Ky është një libër i rëndësishëm... I mrekullueshëm."

The Times

"Rushdie ka prodhuar një nga prozat imagjinare më sublime të kohës sonë. Klouni Shalimar, në gjykimin tim, tregon se ai ka arritur maksimumin në profesionin e tij."

John Sutherland, Evening Standard

"Klouni Shalimar ecën me hapa të sigurt e viganë në mbarë botën."

Scotsman

"Rushdie është mjeshtri letrar i gjithçkaje kontradiktore te njeriu."

Nadine Gordimer, Times Literary Supplement Books of the Year

"Një vepër thellësisht politike që prek një mori çështjesh të ditës... I furishëm dhe ngërthyes."

Glasgow Herald

"Pasionant... Roman i ndjerë, i ankthshëm, gjithçka, por jo i kënaqur me realitetin."

New Statesman


Payment and Shipping Details


Seller IP Address: Albania - Albania

Shipping services available:
Shipping / Handling Cost Cost For Each Additional Item Service
$27.99 $0.00 Standard Shipping from outside US (5 to 10 business days)

Shipping Restrictions - Shipping is not available to the following regions/countries:
Africa: Libya, Niger, Namibia, Mozambique, Morocco, Mayotte, Mauritius, Mauritania, Malawi, Madagascar, Nigeria, Liberia, Lesotho, Kenya, Guinea-Bissau, Guinea, Ghana, Gambia, Gabon, South Sudan, Zimbabwe, Zambia, Western Sahara, Uganda, Tunisia, Togo, Tanzania, United Republic of, Swaziland, Sudan, Mali, Somalia, Sierra Leone, Seychelles, Senegal, Sao Tome and Principe, Saint Helena, Rwanda, Reunion, Congo, Republic of the, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Cameroon, Cape Verde, Central African Republic, Chad, French Southern Territories, Comoros, Congo, The Democratic Republic of the, Cote D'Ivoire, Djibouti, Egypt, Algeria, Equatorial Guinea, Ethiopia, Angola, Eritrea
Central America and Caribbean: Antigua and Barbuda, Trinidad and Tobago, Panama, Aruba, Bahamas, Guatemala, Cayman Islands, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Barbados, Guadeloupe, Grenada, Sint Maarten, Belize, Nicaragua, Dominican Republic, Dominica, El Salvador, Curacao, Virgin Islands, U.S., Martinique, Cuba, Jamaica, Virgin Islands, British, Montserrat, Honduras, Haiti, Anguilla, Turks and Caicos Islands
Europe: Albania
Oceania: Vanuatu, Northern Mariana Islands, United States Minor Outlying Islands, Tokelau, Tuvalu, Tonga, Wallis and Futuna, American Samoa, New Zealand, French Polynesia, Fiji, Guam, Kiribati, Marshall Islands, Cook Islands, Micronesia, Federated States of, Nauru, New Caledonia, Solomon Islands, Cocos (Keeling) Islands, Christmas Island, Niue, Norfolk Island, Palau, Papua New Guinea, Pitcairn Islands, Samoa
Payment methods accepted:
  • PayPal Accepted
  • Checks / Money Orders Accepted Check or Money Order

Return Policy:
Item must be returned within: 7 days - Buyer pays return shipping costs.
Refund will be given as: Money back


Top